Starbucks Pipet Kullanımını Yasaklıyor

0
333

Dünyaca ünlü ABD merkezli kahve zinciri Starbucks, plastiklerin çevreye verdiği zararı önlemek adına 2020 yılına kadar pipet kullanımını bitireceğini açıkladı.

Doğal Hayatı Koruma vakfı gibi çevre kuruluşları ise Starbucks’ın bu kararını memnuniyetle karşıladı.

Tek kullanımlık plastik pipetlerin kullanımının yasaklanması için uluslararası kahve zinciri Starbucks’dan ilk adım geldi. Uygulamanın ilk olarak Washington eyaletinin Seattle ve Kanada’nın Vancouver kentlerinde bu yıl sonbaharda, daha sonra tüm ABD‘de ve Avrupa‘dan başlayarak küresel çapta yürürlüğe gireceği belirtilen açıklamada, 2020’ye kadar yılda 1 milyar plastik pipetlerin kullanımının azaltılmasını hedeflendiği belirtildi.

Bardak Tasarımı

Plastik pipet kullanımının yasaklanmasından sonra akıllarda, bardak kullanımı nasıl olacak sorusu oluşuyor tabii.

Dudak kısmı yukarı bakan yeni tasarımlarını da tanıtan Starbucks’ın Frappucciono ya da soğuk kahve gibi pipet kullanımının daha yaygın olduğu içecekler için ise kâğıttan pipetler kullanma planı var.

Starbucks CEO’su: Önemli Dönüm noktası

Bir açıklama da Starbucks’ın CEO’su Kevin Johnson’dan geldi. Johnson “plastik pipetlerin yasaklanmasını önemli bir dönüm noktası olarak nitelerken, sıcak içecekler için geri dönüştürülebilir bardak üretimi için şimdiden 10 milyon dolar harcadıklarını” söyledi.