Plastik ambalajlar değişiyor

0
289

Tarım ve Orman Bakanlığı 13 yıldır sürdürdüğü hummalı bir çalışmanın sonuna geliyor. Bakanlık, yeni tebliğ taslağı ile gıdalardaki plastik ambalajlarda değişikliğe gidiyor. 21 teknolojik ürün plastik hammaddesi olarak kullanılacak, mevcut plastik ambalajlardaki kimyasalların oranı da azaltılacak. Böylece plastik ambalajdan gıdaya geçmesi muhtemel maddelerin önüne geçilecek.
TARIM ve Orman Bakanlığı, gıdaya temas eden plastik madde ve malzemelerle ilgili değişime gidiyor. Buna göre, tavukların konduğu plastik kaplardan, kola ve yağ şişelerine, bisküvi ambalajlarından, kavanoz kapaklarına kadar pek çok ürün plastiği yeniden değerlendirmeye alınacak. Çalışma, Avrupa ile eş zamanlı yapılıyor.
Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, “Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemeler Tebliğ Taslağı” hazırladı. AB’ye uyum çerçevesinde hazırlanan taslağa göre, migrasyon (ambalajdan gıdaya geçen) için belirlenen limitler yeniden belirlenerek, minimum seviyeye indirilecek ve güvenlik testinden geçmiş 21 teknolojik yeni ürün daha plastik hammaddesi olarak kullanılabilecek.

AVRUPA İLE AYNI ANDA

Dünyada ve Türkiye’de gıda ambalajlarının yüzde 50’sinden fazlası plastik üründen oluşuyor. Ancak plastikten gıdaya geçen maddelerin oranının da insan sağlığına risk teşkil etmeyecek oranda olması gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı da 2005 yılından bu yana ciddi çalışma içinde. Mevcut yasada yapılacak değişiklikle, tavukların konduğu plastik kaplardan, kola ve yağ şişelerine, bisküvi ambalajlarından, kavanoz kapaklarına, peynir kutularından, ekmek konan poşetlere kadar gıda ile direkt temas eden pek çok ürünün plastiği yeniden değerlendirilecek. Tarım Bakanlığı yetkilileri, “Bu çalışma, plastikten gıdaya geçen maddeleri minimize etmek için yapılıyor. Çok önemli bir çalışma. Avrupa ile ile eş zamanlı yapıyoruz” dedi.