Marketçiler çok üzgün

0
496

1 Ocak 2019 tarihinde marketlerde poşetlerin 25 kuruş karşılığı para ile satılması sonucunda oluşan tüketici tepkilerinden dolayı “yargısız infaz” yapılıyor diyen marketçiler çok üzgün.

Türkiye genelindeki zincir ve büyük marketlerin bir çatı altında toplandığı Türkiye Perakendeciler Federasyon Başkanı Mustafa Altunbilek ile bu konu da bir söyleşi yaptık.

Mustafa bey, poşetler artık parayla satılıyor ve tüketiciler çok tepkili bu konuda ne söyleyeceksiniz?

Öncelikle halkımızın tepkisini anlayışla karşılıyoruz; ancak bu tepkilerini biz marketler üzerinden dile getirmeleri ve kimilerinin konuyu detaylı bilmeden bizim üzerimizden bizleri de hedef tahtası haline getirerek tepki koymaları gerçekten biz marketçileri çok ama çok üzüyor.

Poşetlerin parayla satılması ile ilgili bilhassa sosyal medya ortamında biz marketçiler “yargısız infaz” ile adeta linç ediliyoruz.

Poşetlerin parayla satılmasında ki ana amaç nedir onu halkımızın, tüketicilerimizin iyi bilmesi lazım. Bu kanunun çıkma amacı doğaya, çevreye karşı duyarlılığı arttırmak ve doğaya, çevremize bir kimyasal türevi olan naylon poşetlerin verdiği zararı asgari düzeye indirmek; işin aslı budur.

Ve yine halkımızın, tüketicilerimizin bilmesi gereken: Bu bir kanundur ve tüm toplumun olduğu gibi işletmelerin de kanunlara, çıkarılan yasalara uyma zorunluluğu vardır.

Doğaya saygı tamam da, naylon poşetlerden alınan 25 kuruşun 15 kuruşunun devlete ödeneceğini ve bunun çevreyle ilgili bir fona aktarılacağını biliyoruz. İnsanlar geçmediği köprünün, kullanmadığı elektriğin parasını ödemekten bıktı. Bu tepkilerinde haklı değiller mi?

Bakın öncelikle biz olaya marketler olarak bakabilir; değerlendirebiliriz. Marketler olarak baktığımızda bizler öyle sosyal medyada abartıldığı gibi bir tepki ile karşılaşmıyoruz. Sosyal medyada orantısız zekâ üretimi paylaşımları görüyor, bazılarına bizlerde gülüyoruz. Bilinçli tüketiciler zaten sırf bu fona verilecek para yüzünden kendi poşetlerini kendileri getiriyorlar veya hazırlattığımız bez torbaları alıyorlar. Tabi ki, sosyal medyada bahsedildiği gibi insanlar küfeyle, el arabasıyla da gelebilirler. Buna da kimsenin itirazı yok, hep birlikte gülmeye hazırız.

Yetkililerde konuşmalarımızda bizler gibi olayı yakından izlediklerini iletiyorlar. Karşılıklı görüşmelerimiz sürüyor; ancak bu konuda devlet yetkilileri ne gibi değişikliklere giderler bunu bilemiyoruz. Bizler halkımızın mağduriyetini önlemek ve doğaya da saygımızı göstermek adına çeşitli kampanyalarla hazırlatmış olduğumuz bez torbaları vermek için çalışıyoruz.

Gıdadan, deterjana onlarca ürün plastik kaplarda; manav reyonlarında verilen hışır tabir ettiğimiz poşetlerde kısıtlama ve ücret yok bunlar doğaya zarar vermiyor mu?

Doğru söylüyorsunuz; ancak kasalarda verilen belirli kalınlıktaki poşetler doğaya ve çevreye duyarlılığı arttırmak adına bu projenin ilk adımı, zaman içerisinde bu proje adım adım geliştirilerek tüm ürünleri kapsayacak; bunun çalışmaları yapılıyor.

Müşteri alışkanlıklarına baktığınızda bu projenin başarılı olduğunu söyleyebilir misiniz?

Kesinlikle başarılı oldu ve daha da olacak gözüküyor. Poşetlerin paralı olması sonucu müşteri alışkanlıklarında büyük bir değişim görüyoruz. Daha önce almış oldukları birkaç kalem ürünü çıkışta üç beş torbaya bölen bazı tüketiciler, artık ürünlerini tek bir torbada birleştirmeye başladı. Bu proje bir yerde yanlış kullanımı da önlemiş oldu.  

Peki, son olarak söylemek istedikleriniz var mı?

Tüketicilerimizden aracılığınızla bir ricam var. Lütfen rüzgârlı bir havada kaç tane poşet uçuştuğuna baksınlar. Deniz kenarlarında, o güzelim sahillerimizde biriken naylon ve plastik yığınlarını gözlemlesinler. Bir naylon poşetin doğada yok olması için ancak sekiz yüz ila bin yıl arasında bir zaman gerekiyor. Bu naylon ve plastikler küçük partiküller haline geldiğinde balıklar bunları yiyor ve besin olarak bizler bu balıkları tüketiyoruz. Keza yine toprağa karışan bu kimyasallar bir şekilde küçük ve büyükbaş hayvanlar tarafından alınıyor ve bizler bu ürünleri tüketiyoruz.

Farkında olmadan toprağımızı, denizlerimizi, havamızı kendi ellerimizle kirletiyoruz. Farkındalığı arttırmak, duyarlılık sağlamak adına atılan bir adımı yanlış değerlendirmek, marketçileri “tu kaka” ilan etmek kimseye bir fayda getirmez. Maliyet dışındaki bir ek paranın alınması bizim tasarrufumuzda olan bir konu değildir.

Tüm yerel marketler adına tüketicilerimize sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.