Hallerin işletilmesine AVM modeli önerisi

0
337

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Tavşan, “Hallerin, mutlaka özerk bir yapıda işletilmesi gerek. Hallerin, döner sermayeli bütçesi bulunmalı. Bir AVM gibi personel olmalı, temizlik, aydınlatma ve otopark gibi hizmetleri bulunmalı.” dedi.

 

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı‘nda yer alan hallerin modernize edilmesi hedefi doğrultusunda çalışmalara başlandığını belirterek, “Müsait olan hallerin yerinde rehabilite edilmesi, bazı hallerin ise yeni yerlere taşınması sağlanacak. Bu haller tek tek tespit edilecek.” dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı’nda yer alan modern toptancı halleri kurulması hedefi doğrultusunda çalışmalar hızlandırıldı.

 

Bu kapsamda, arz zincirinin kalitesini artırmak amacıyla, büyük şehirlerdekilerden başlamak üzere hallerin fiziksel altyapısının yenilenmesi sağlanacak. Böylece, nakliye ve depolama süreçlerine ilişkin iyileştirmelerle, yaş meyve ve sebzede yıllık 25 milyar lirayı bulan zayi miktarının azaltılması hedefleniyor. Yeni kurulacak hallerin nerede konumlandırılacağı da oluşturulacak komisyonlarca belirlenecek.