Çalışanlar ve bekarlar için en zor işlerden birisi de akşam iş yorgunluğu ile evde yemek yapma telaşıdır.

İş yorgunluğunun ardından yemek yapmanın zorluğu nedeniyle insanlar ya dışarıda yemek için lokanta ve restoranları tercih etmekte ya da evde ekmek arası bir şeyler yiyerek açlıklarını bastırmaktalar.

Sağlıklı olmayan bu beslenme şekline Gimat’ın tanınmış lezzet duraklarından olan “Acıkana” bir çözüm getirdi.

Kilo ile yemek sistemini devreye sokan Acıkana, dileyene kilo ile dileyene ise gram ile yemek satışı yaparak çalışan insanların sağlıklı ve bütçelerini zorlamadan yemek yemesinin önündeki engelleri bu sistem ile gideriyor.

Akşam iş çıkışına yakın saatler olan 16.00-18.00 arası Acıkana’yı telefonla arayanlar diledikleri yemeklerin siparişini verebiliyor ve özel folyelerde hazırlanmış yemeklerini iş çıkışında alarak akşam evde hiç bir zahmete girmeden sıcak sıcak yiyebiliyorlar.

Bu sistemi geliştiren Acıkana restoran sahibi Cumhur Saka, bu sistemin Avrupa ve dünyanın birçok yerinde “convenience food” adıyla uygulanmakta olduğunu, bu sistem sayesinde çalışan insanların akşam evde yemek yapma telaşından kurtularak, kendisine veya ailesine daha çok zaman ayırabildiğini ifade ediyor.

Bekar bir insan için 100- 150 gramlık bir pilav ve yanında yine aynı oranlarda sıcak bir yemeğin bekar bir insana yetebileceğini ve dilediklerinde bu oranlarda sipariş verebileceklerini bunun da bütçeye çok fazla bir maliyetinin olmadığını ifade eden Cumhur Saka, böylece insanlar her gün değişik yemek yerken bütçelerini de zorlamayacaklarını belirtiyor.

Acıkana’da sipariş verilebilecek yemek listesi her gün yenileniyor olmakla beraber sıklıkla tercih edilen;

Orman Kebabı

Tavuk Yahni

Etli Dolma

Musakka

Zeytinyağlı Barbunya

Ispanak

Kuru fasulye gibi yemekler sıklıkla bulunabiliyor.

Anadolu insanının yemek listesinin başında gelen çorba çeşitleri ile pirinç pilavı, bulgur ve makarna çeşitleri menünün değişmezleri arasında olurken, tercihe göre cacık, salata, turşu ve tatlı çeşitleri de sipariş verilebilecekler arasında yer buluyor.

Gimat Sosyal Tesisleri binasında bulunan Acıkana, siparişler için 0 312 397 40 02- 04 no’lu telefonları kullanıyor.