• Yeni ortaya çıkarılan bazı belgelere göre, geçtiğimiz dönemde Coca-Cola, finanse ettiği ve kendi çıkarıyla örtüşmeyen bulgular içeren beslenme ve sağlık araştırmalarını ortadan kaldırmış.
  • Coca-Cola’nın araştırmaları yapan üniversitelerle yaptığı anlaşmalar, içecek üreticisine finanse ettiği herhangi bir beslenme araştırmasını yayınlanmadan önce inceleme hakkı ve araştırmayı kendisinin finanse ettiğine dair bir açıklamaya yer verip vermeyeceğini belirleme hakkı veriyordu.

Coca-Cola adına açıklama yapan bir şirket yetkilisi, araştırmaların şeffaflığının ve bütünlüğünün önemli olduğunu kabul ettiklerini ve bu yüzden 2016’dan beri, bu tür araştırmaları finanse etmediklerini belirtti.

Dünyanın en büyük alkolsüz içecek üreticisi The Coca-Cola Company, uzun bir süre boyunca beslenme ve sağlık araştırmalarına oldukça fazla para harcadı. Ancak yakın zamanda ortaya çıkan bazı belgeler, dev markanın maddi destek sağladığı bazı araştırmaları tamamen ortadan kaldırdığını gözler önüne serdi. Journal of Public Health Policy (Kamu Sağlığı Politikası Dergisi) isimli dergide yayımlanan bir makalede belirtilene göre, Coca-Cola bir araştırmanın sonuçlarını beğenmediyse -örneğin araştırmacılar, şekerli içeceklerin insanlar için iyi olmadığını tespit ettilerse-, o araştırmanın ortaya çıkmasını engelliyordu.

Futurism’in aktardığı habere göre, ABD ve Avrupa’dan gelen bu The Coca-Cola Company sözleşmelerini ortaya çıkaran ekip, içecek şirketinin Louisiana Eyalet Üniversitesi, Güney Carolina Üniversitesi, Washington Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi ile olan anlaşmalarını araştırdı. Bu anlaşmalar, yalnızca çok uluslu içecek üreticisine, bu üniversitelerde kendisi tarafından finanse edilen herhangi bir beslenme araştırmasını yayınlanmadan önce inceleme hakkı vermiyor; aynı zamanda Coca-Cola, araştırmanın kendisi tarafından finanse edildiğine dair bir açıklamaya yer verilip verilmeyeceğine de karar verebiliyordu.

Inverse isimli internet sitesine bu konu hakkında açıklamalar yapan New York Üniversitesi beslenme uzmanı Marion Nestle, “Araştırmaya sponsor olan şirketler, ödedikleri paranın karşılığını aldıklarından emin olurlar.” ve “Endüstri kaynaklı araştırmalar, pazarlama araştırmasıdır, bilimsel araştırma değil.” dedi. Tüm bu iddialara karşılık olarak The Coca-Cola Company adına Inverse’e açıklama yapan bir şirket yetkilisi ise şunları ifade etti:

“Araştırma şeffaflığının ve bütünlüğünün önemli olduğunu kabul ediyoruz. Bu nedenle 2016’dan beri The Coca-Cola Company, internet sitemizde, o zamandan beri halka açık olarak yayımlanan araştırma rehberliği ilkelerine uygun olarak sağlık ve iyilik ile ilgili konulardaki araştırmaları bağımsız olarak finanse etmedi.” Kaynak: Pazarlamazasyon