Atilla Menevşe yazdı… Alışveriş Alışkanlığı Dijitale Kayıyor

0
118

Türkiye’de “e-ticaret sektörü”, çok hızla büyüyen sektörlerden birisi, aslında bu durum tüm dünya için de aynı. Bunun sebepleri arasında insanların internetten alışveriş yapma alışkanlıkları kazanmalarının yanı sıra, e-ticaret sitesi işletmelerinin de işlerini gelişmiş araçlarla ve daha iyi bir biçimde yapmaları sayılabilir. Teknolojinin giderek gelişmesiyle alışveriş alışkanlıkları da değişiyor. İnternet üzerinden alışveriş giderek artıyor ve perakende sektörü gelirinin önemli bir kısmını e-ticaretten sağlıyor. 46 milyon internet kullanıcısı ile Türkiye dünyadaki önemli oyuncular arasındadır. Dünyada son 10 yılda 10 kattan fazla büyüyeni e-ticaret, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını, şirketlerin özellikle de perakendecilerin ise iş modellerini yeniden şekillendirmektedir. Hızlı büyümesine yakın gelecekte de devam edecek e-ticaretin, toplum ve ekonomiye de sayısız faydası bulunmaktadır.  Bu faydaları Adana Ticaret Odası olarak öngörüp, eğitimlerimizle bilgilendirme toplantılarımızla şekillendirmek ve bu hızlı dönüşüme üyelerimizi hazır hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.D

Verilere göre, e-ticaretteki bu hızlı büyüme Asya ülkelerinin ardından Avrupa ülkelerinde de e-ticaret aracılığıyla ihracatın yolunu açtı. Türkiye’de teşvik ve yatırımlarla 2018 yılında ivme kazanan e-ihracatın toplam ihracat içindeki payı ise hala binde 3 seviyelerinde seyrediyor. Rakamlardaki bu düşüklüğün en büyük sebepleri arasında Türk şirketlerinin e-ihracatı nasıl yapacaklarını bilmemesi yer alıyor. Bu bilinmezliğin önüne geçmek adına TOBB öncülüğünde ve Odamız ev sahipliğinde ”Dijital Dönüşüm” etkinliğine imza attık. 200’ün üzerinde katılımcının olması, e-ticaret konusunda bilgi edinme ve bu alanda ticaret yapma isteğinin hakim olduğunu ortaya koyuyor. İhracatın artması için e-ticaretin işlevlerini en üst seviyelere çıkarmak zorundayız. E-Ticaret Zirvesi’ni üyelerimiz ve Adanalılarla birlikte gerçekleştirdik. Hepsiburada’nın bu alanda yapmış olduğu çalışmaların üyelerimize cesaret verici bir şekilde etkisi olduğunu düşünmekteyim. Tüm bu çalışmaları yaparken biliyoruz ki, paylaşım ekonomisinin son yıllarda tüm dünyada hızlı yükselişi, ulaşımdan konaklamaya pek çok sektörü dönüştürdüğü gibi, e-ticaret sektörünü de etkilemektedir.

Teknolojinin giderek gelişmesiyle alışveriş alışkanlıkları da değişiyor. İnternet üzerinden alışveriş giderek artıyor ve perakende sektörü gelirinin önemli bir kısmını e-ticaretten sağlıyor. Türkiye’de 2018 yılında e-ticarette kişi başı yaklaşık bin 55 TL harcama yapıldığını görüyoruz.  E-ticaretin geleneksel mağazacılık karşısında her geçen gün daha güçlü bir konuma geldiğinden sürekli olarak bahsediyoruz. Artık işletmecilerimiz geleneksel ticaretin yanına elektronik ticareti de eklemesi gerekiyor. Teknolojiden korkmamak öğrenme konusunda ısrarcı olunması gerekmektedir. Değişime direnmenin başarı getirmeyeceğini  söylemek aslında tüm söyleyeceklerimin özetidir. Rakamlar şimdilik ürkütücü boyutta olmasa da önümüzdeki 5 yılda e-ticaretin hangi boyutlara geleceğini şimdiden görmek hiç zor değil. Teknoloji öyle hızlı ilerliyor ki, bizler e-ticareti konuşurken mobil ticaretin rakamları alıp başını gidiyor. Elimizdeki cep telefonları hem kredi kartı hem de özel aplikasyonlarla mobil ticareti doğuruyor. Biraz ürkütücü olabilir ama siz bu yazıyı okurken bile teknolojinin adımlarının sesini duyuyoruz. Hazır olacağız ve teknolojiye ayak uyduracağız ve kazanan taraf olacağız. Sözlerimi tamamlarken e-ticaretin geldiği yeri ve gelecekteki konumu bizleri ürkütmemeli. Aksine bu akan nehrin suyuna yön verecek şekilde hazırlıklarımızı yapmalıyız. Yazımı tamamlarken 31 Mart Yerel Seçimlerin ülkemiz ve şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Göreve başlayacak Belediye Başkanlarımızı, Belediye Meclis Üyelerimizi ve Muhtarlarımızı kutluyorum. Önümüzdeki sayıda tekrar görüşmek üzere tüm üyelerimizi sevgiyle selamlıyorum.

Atila MENEVŞE

Yönetim Kurulu Başkanı